VELKOKVĚTÉ KOSATCE - OSVĚDČENÉ ZAHRADNÍ TRVALKY

0 položek

VELKOKVĚTÉ ZAHRADNÍ KOSATCE - Iris x barbata - tradiční trvalky našich zahrad

pohled-troja
PĚSTOVÁNÍ A ZÁKLADNÍ INFORMACE

Kartáčkovitým kosatcům se nejlépe daří na plném slunci, na stanovišti s dobrou, propracovanou, ale propustnou zeminou při "staré síle" ( tzn. s dostatkem živin, ale ne z čerstvého hnojení).
Kosatce dělíme a sázíme nejlépe od července do konce srpna (pro kostace období klidu). Sázet lze i v jiný termín, rostliny to ale oslabuje. Sázíme je na vzálenost 50 cm (vysoké) až 25-30 cm (nízké odrůdy), horní část oddenku musí být v úrovni zeminy. Vhodné je i namočení hlíz před výsadbou do fungicidu. Po 3-4 letech je nutné je přesadit.(u starých odrůd maximálně až 6 let). Půdu je dobré udržovat bezplevelnou, okopáváme ale jen mělce. Kosatce jsou plně mrazuvzdorné a hodí se jak do soukromých zahrad, tak i na velké parkové výsadby. Většina kosatců se dá použít k řezu (řez v poupěti nedlouho před rozkvětem!).

KOSATCE - KONTEJNEROVANÉ HLÍZY, TRADIČNÍ TRVALKY NA SLUNNÉ ZÁHONY

iris-dazzling-gold
Najdete zde: vysoké odrůdy - Elatior group (TB - Tall-Bearded) - 80-100 cm vysoké, kvetou na přelomu V/VI, pevnější větší až velké květy
Zvlášní pozornost věnujeme historickým odrůdám (1830-1945) a starším odrůdám (50.-70. léta 20. století), které v dnešní době mnohdy neprávem ustoupily moderním velkokvětým hybridům. Tyto kosatce jsou tak vhodné i do historických zahrad. Jsou většinou méně prošlechtěné, obecně jsou tedy odolnější vůči chorobám, dobře přirůstají a květní stvoly nepoléhají.


KOSATCE - PRODEJ A EXPEDICE

pohled-hodo
KOSATCE PRO ROK 2016 NABÍZÍME POUZE KONTEJNEROVANÉ - k prodeji po celou sezónu.

Vysvětlivka : Pro snadnější popis květů uvádíme alespoň : dóm (dále jen "d") = horní část květu, fall (dálen jen"f.") = spodní část květu, hafty (dále jen "h.") = části spodních květů (fallů) u jícnu květu

Zobrazit:

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info