Mateřídouška ´Rasta´ - Thymus 'Rasta'

Mateřídouška ´Rasta´ - Thymus 'Rasta'

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

5 cm, velmi nízká kompaktní matřídouška se zlatými špičkami listů, VI-VII, SF,M, kontejner 9x9 cm 

49 Kč

Dostupnost: Skladem

 "Typickým znakem těchto keříkovitých, někdy plazivých, rostlin je pronikavé a typické aroma, malé, poměrně tuhé lístky a drobné květy světle až tmavě růžové barvy. Obsahem účinných látek se zástupci rodu Thymus liší poměrně málo, pro léčebné účely je tedy můžeme používat podle možností.Pokud je chceme úspěšně pěstovat, musíme jim zajistit především dostatek slunce. Prosperují jak na záhonu nebo skalce, tak jako hrnkové rostliny. Zálivku nepotřebují nijak vydatnou a vhodnější jsou dobře propustné půdy. Hlavně pro tymián je typické dřevnatění stonků u rok a více starých výhonů, proto rostliny pravidelně po odkvětu stříháme několik centimetrů nad zemí, aby byly stále bohaté.
Pro léčebné účely sbíráme v průběhu června až září mladé kvetoucí nedřevnaté části rostliny, a to vždy za suchého počasí, nejlépe kolem poledne, kdy mají nejvyšší obsah vonných silic. Díky nízkému obsahu vody schnou mateřídouška i tymián rychle. Pro zachování jejich aroma je uskladňujeme v dobře uzavíratelných nádobách.
Čaj z mateřídoušky byl dříve ceněn hlavně jako tonikum, užíval se pro obnovu energie, získání odvahy a zahánění nočních můr.. dnes víme, že tento čaj opravdu zlepšuje naší psychickou kondici.
Mateřídouška a tymián působí jako antiseptikum, a to jak při vnitřním, tak při vnějším užití. Čaj působí dezinfekčně např. při katarech žaludku a střev, při průjmech a kolikách, urychluje a posiluje trávení a ulevuje při plynatosti. Antiseptického účinku nálevu využíváme vnitřně i pro léčbu respiračních onemocnění, a to jako kloktadlo při bolesti v krku, pro inhalace při zánětech dutin, jako čaj při chřipce, angíně, bronchitidě či nachlazení, pomáhá ale také při astma.
Ženy ocení tento čaj, nejlépe z mateřídoušky obecné, i pro jeho schopnost tlumit menstruační bolesti. Těhotné a kojící ženy by ale nálev z mateřídoušky a tymiánu neměly raději vnitřně užívat vůbec.
Nálev, který aplikujeme jako koupel, k omývání nebo obklad, pomáhá s léčbou špatně se hojících poranění kůže, při problematické a aknózní pleti, nebo pro oplachování vlasové pokožky proti lupům.
Lázně a koupele s přídavkem mateřídoušky a tymiánu nebo oleje s jejich výtažky mají blahodárný účinek na naši psychiku, dokáží dokonce ulevit i při migrénách, revmatických bolestech kloubů a jiných bolestech nervového původu. Také zlepšují dýchání a celkově povzbuzují tělo.
"
 

Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info