Třapatka (rudbekie) ´Goldsturm´ - Rudbeckia fulgida var. sullivantii 'Goldsturm'

Třapatka (rudbekie)  ´Goldsturm´ - Rudbeckia fulgida var. sullivantii 'Goldsturm'

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

80 cm, žlutá, černý střed, VI-IX, kontejner 9x9 cm 

49 Kč

Dostupnost: Skladem

popis, rozrůstavost : Oblíbená a nenahraditelná záhradní trvalka, původně ze severoamereckých prérií. Z přízemních tmavě zelených listů vyrůstá několik rozvětvených stonků nesoucích sytě žlutých květů. Velmi cenná pro své dlouhé kvetení, svou nenáročnost, houževnatost a relativní dlouhověkost. Kvete velmi dlouho - začíná nakvétat prvními květy již koncem června, plné kvetení však přichází v plném létě, s přicházejícím podzimem dokvétá.


stanoviště, stanovištní okruh : B2-3, Fr2-3, GR2-3 Nejlépe slunné nebo stanoviště s hlubokou, hlinitou půdou (běžná zahradní půda). Snáší i polostín a letní přísušek. Nejvhodnější je hluboce zpracovaná, živná půda s dostatkem živin a vláhy.  Popis stanovištních okruhů trvalek zde.


kuchyňské, léčitelské použití : nemá


použití v zahradě : trvalkové záhony, klasická rabata, štěrkové záhony - především do střední části záhonů nebo i ke kraji. Venkovské zahrady a předzahrádky, také větší nádoby. Je možné ji sázet na vzdálenější spon cca 40x40 cm, protože rudbekie pěkně odnoží těsně na povrchu země a vytvoří silné a husté rostliny.


vhodné kombinace trvalek : Skvělé barevné kombinace jsou s kontrastní modrou, plus neutrální bílou. Nebo také s fialkovými a růžovými tóny. Dobře působí s modrými klasy vyšších rozrazilů, agastache, ostrožkami, šalvějí hajní, šuškardami. Nebo také s floxy, denivkami, kopretinami, třapatkovkami, zavinutkami či zápleváky a také středními a vysokými travinami.

Komplexní sortiment vhodný trvalek naleznete zde : oměje (Aconitum), rdesna (Persicaria), agastache (Agastache), řebříčky (Achillea), zběhovce (Ajuga), orlíčky (Aquilegia), amsonie (Amsonia), japonské sasanky (Anemone hupehensis), udatny (Aruncus), střední a vysoké astry (Aster), čechravy (Astilbe), jarmanky (Astrantia), bergenie (Bergenia), pomněnkovec (Brunnera), vysoké zvonky (Campanula), chrpy (Centaurea), krásnoočka (Coreopsis), ostrožky (Delphinium), srdcovky (Dicentra), náprstníky (Digitalis), kamzičník (Doronicum), třapatkovky (Echinacea), bělotrn (Echinops), turany (Erigeron), sadce (Eupatorium), tužebníky (Filipendula), vzrůstnější kakosty (Geranium), kuklíky (Geum), zápleváky (Helenium), slunečnice (Helianthus), janeba (Heliopsis), dlužichy (Heuchera), bohyšky (Hosta), štítovka (Chelone), listopadky (Chrysanthemum), kosatce (Iris x barbata, sibirica aj.), kopretiny (Leucanthemum) , popelivky (Ligularia), vlčí bob (Lupinus), vrbovka (Lysimachia), kypreje (Lythrum), okecek (Macleaya), zavinutky (Monarda), pivoňky (Paeonia), máky (Papaver), vysoké záhonové floxy (Phlox), řetězovky (Physostegia), boubelka (Platycodon), jirnice (Polemonium), některé prvosenky (Primula), reveně (Rheum), rudbékie (Rudbeckia), šalvěj hajní (Salvia nemorosa), krvavec (Sanguisorba), hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica), vysoké rozchodníky (Sedum telephium), zlatobýly (Solidago) a zlatnice (Solidaster), žluťuchy (Thalictrum), poděnky (Tradescantia), upolíny (Trollius), sporýše (Verbena), vysoké rozrazily (Veronica, Veronicastrum). Také okrasné trávy jako třtina (Calamagrostis), nepříliš rozrůstavé ostřice (Carex), metlice (Deschampsia), imperáta (Imperata), ozdobnice (Miscanthus) , bezkolence (Molinia) , proso (Panicum), dochany (Pennisetum), šedovous (Spodiopogon).


poznámka : atraktivní trvalka pro motýli a hmyz, výborná trvalka k řezu s pevnými stonky. Ve váze vydrží několik dní. Dokáže se sama přesévat a vytvoří tak větší kolonie rostlin. Stonky jsou pevné i v zimě a vypadají pěkně s námrazou i sněhem. Semínka sbírají drobní zpěvní ptáci.
 

Nový komentář

* (Povinné)

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení