Tolita lékařská - Vincetoxicum hirundinaria

Tolita lékařská - Vincetoxicum hirundinaria

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

50 cm, bílo-žlutá květenství, VI-VIII, GR1-2, Fr1-2, kontejner 9x9 cm 

59 Kč

Dostupnost: Skladem

VAROVANÍ !!! Tolita obsahuje zejména v oddenku, ale i v dalších částech jedovatý glykosid vincetoxin a dále silici, pryskyřici, kyselinu asklepiovou a skořicovou, několik alkaloidů, sliz, saponiny. Otravy se projevují zvracením, průjmem, při větších dávkách může dojít k ochrnutí dechových center. Při dlouhodobém příjmu nízkých dávek drogy se může objevit zánět močových cest. Otrava byla pozorována u člověka i u některých zvířat, zejména u ovcí.Sbírá se oddenek (Radix hirundinariae, Radix vincetoxici officinarum) a to na jaře nebo na podzim.
Vzhledem k toxicitě dnes již není droga téměř užívána, v úvahu přichází snad jedině zevní použití k ošetření vyrážek nebo ekzémů. V minulosti byla tolita ceněna jako výborný močopudný a potopudný prostředek k vylučování toxických plodin látkové výměny v případech, kdy hrozila sebeotrava organismu (např. k likvidaci vnitřních otoků, zejména ledvinových, srdečních nebo lymfatických).
V minulosti byla občas tolita užívána jako náhražková přadná rostlina (ve stonku obsahuje dlouhá, jemná a pevná vlákna).

"
 

Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info