Yzop lékařský 'Blankyt'- Hyssopus officinalis 'Blankyt'

Yzop lékařský 'Blankyt'- Hyssopus officinalis 'Blankyt'

Hodnocení produktu: 5/5 (2x)

Vaše hodnocení:

50 cm, modrá, kvalitní česká odrůda, VI-VIII, kontejner 9x9 cm 

49 Kč

Dostupnost: Skladem

 

Používá jako součást čajovin při průduškových katarech a astmatu, dále při onemocnění ledvin, žlučníku, jako dezinficiens a jako centrálně účinné antihydrotikum. V lidovém léčitelství se používá jako karminativum, při bolestivé menstruaci, na kloktání při zánětech v krku, proti parazitům a jako posilující nápoj pro starší lidi (nedoporučuje se však při stavech předrážděnosti a nervozity). Při posuzování starších zpráv o yzopu musíme brát v úvahu skutečnost, že se nenacházel v maloasijské flóře, ale ve středozemní oblasti (ale ne v Řecku). Dioskorides také znal yzop, zřejmě pravý, který se dovážel jako aromatická bylina a podle Columella spolu s jinými bylinami dodával vínu charakteristickou vůni, případně se používal jako koření do omáček, ale také jako prostředek proti kašli u dobytka. Keř později přenesli benediktýni přes Alpy a ve středověku se pěstoval v klášterních zahradách. Proto byl v lékárnách běžný. Odedávna se vysazoval i v zahradách na venkově, používal se na kořenění jídel a byl také domácím lékem proti prsním a žaludečním neduhům.
Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus, čehož lze výhodně využít zejména při léčbě starších osob. Za studena podávaný zabraňuje pocení (hlavně nočnímu a klimakterickému).
Podává se nejčastěji ve formě nálevu nebo odvaru (2 čajové lžičky drogy se ve 1/4 l vody přivedou k varu a nechají se 5 minut luhovat, pije se 2x denně) nebo se užívá zevně ve formě kloktadla např. při zánětu hrtanu či mandlí, yzopový sirup se osvědčil při zahlenění a na podporu vykašlávání. Yzopové víno údajně působí jako afrodisiakum (75 g drogy se 8 dní luhuje v 1 l bílého vína, pije se pak večer před spaním po 125 ml a před pohlavním stykem se rychle vypije 1/4 l tohoto vína).

Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info