Jahodník obecný - Fragaria vesca

Jahodník obecný  -  Fragaria vesca

Hodnocení produktu: 5/5 (1x)

Vaše hodnocení:

25 cm, listy do čajových směsí, jedlé plody, odnožuje, V-VI, kontejner 9x9 cm 

49 Kč

Dostupnost: Skladem

Popis, rozrůstavost : bílé květy, list trojčetný s vyniklou žilnatinou. Nepravý plod - jahoda, nesoucí na povrchu vlastní plody, nažky. Rozrůstavý.


Stanoviště, stanovištní okruh: chladnější místa, chráněná či ve stínu, snáší však i slunce. Půda propustná, mírně vlhká. Stanovištní okruh : GR1-2, Fr2. Popis stanovištních okruhů trvalek naleznete zde.

Použití v zahradě a vhodné kombinace: Vytváří hojné šlahouny, kterými se rozrůstá - nejlépe se využívá jako podrostová rostlina pod keře a stromy, na svahy a hůře přístupná místa bez trvalé údržby a ke zplanění.

Léčivé účinky, kuchyňské užití : listy se přidávají do čajových směsí. Plody jsou příjemně aromatické -do džemů, marmelád, k ochucování likérů a osvěžujících nápojů.
V kosmetice jako odvar pro mastnou pleť. Drcené jahody můžeme použít na odstranění zubního kamene. Do pleťových masek na zesvětlení pleti a pih. Sbíráme listy jahodníku obecného a zahradního - obecného sbíráme i se stopkami, listy jahodníku zahradního bez stopek. Listy trháme po sběru plodů, dokud jsou ještě zelené. Sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Suché listy jsou světle zelené a slabě nehořklé, nevoní. Skladujeme na stinném, vzdušném a suchém místě.

Poznámky a další využití: Větší množství zkonzumovaných jahod může u některých lidí vyvolat alergickou reakci.
 

Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info