Andělika lékařská - Angelica archangelica (officinalis)

Andělika lékařská - Angelica archangelica (officinalis)

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

180 cm, bílo-zelené velké okolíky květů, robustní krátkověká trvalka a významná léčivka, kontejner 9x9 cm

49 Kč

Dostupnost: Skladem

Popis, rozrůstavost : mohutná trvalka, velká květenství, velké složené listy mají až tropický vzhled a dodávají zahradě zvláštní atmosféru.


Stanoviště, stanovištní okruh : mírný stín, na výsluní rostlinu přistínit, půda vlhká a hluboká. Stanovištní okruh Fr3, FS2-3. Popis stanovištních okruhů trvalek naleznete zde.

Použití v zahradě a vhodné kombinace : Výborně poslouží jako solitérní rostliny, nebo do pozadí trvalkových záhonů. Kombinace s vlhkomilnými trvalkami, skupinami keřů do polostínu vytváří krásná seskupení. Nejlépe je ponechat rostliny, ať se samy vysemení, protože semena anděliky ztrácejí již po 3měsícíh klíčivost.
Andělika je významnou léčivkou používanou především pro drogu získávanou z kořene a používanou pro podporu trávení (častá přísada do likérů). Používají se také listy a plody. Rostlina obsahuje velké množství i jiných látek využívaných v lékařství. Semena se stonky používáme k aromatizování nápojů, včetně např. ginu, vermutu. Podušené listy podáváme čerstvě nařezané ve směsi s mátou a majonézou. V kosmetice se listy požívají do osvěžující lázně. Semena se pálením na pánvi využívají k provonění pokoje. Čaj z listů pomáhá při nadýmání. Rozdrcené listy proti nevolnosti v autě. Kořen se proslazuje (kanduje) jako léčivá sladkost.

Poznámky a další využití: sušené okolíky schovejte na zimu jako působivou zimní ozdobu.
Chcete-li kandovat kořen, uřízněte květy před slunovratem. Listy sbírejte před nasazením květu.
 

Nový komentář

* (Povinné)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info