Jestřabina lékařská ´Běla´ - Galega officinalis ´Běla´

Jestřabina lékařská ´Běla´ - Galega officinalis ´Běla´

Hodnocení produktu: Zatím bez hodnocení. Buďte první!

Vaše hodnocení:

60-90 cm, bílé květy, snižuje hladinu cukru v krvi u diabetu II. typu, zvyšuje činnost mléčných žláz a působí močopudně, VII-VIII, kontejner 11x11 cm

59 Kč

Dostupnost: Skladem

Popis, rozrůstavost : Dosahuje výšky 1m. Keřovitá trvalka, vytváří poměrně hodně zelené hmoty. Většinou jemné růžové, bílé keříkovité květy. Plody jsou dlouhé červenohnědé vzpřímené lusky.Při poranění nepříjemně páchne.

Stanoviště, stanovištní okruh: Roste v každé, nejlépe však v hluboké půdě na slunných až polostinných místech, v přiměřeně vlhké půdě. Stanovištní okruh : Fr2, B2. Popis stanovištních okruhů trvalek naleznete zde.

Použití v zahradě a vhodné kombinace : Patří mezi větší trvalky, používá jako solitera nebo do větších skupin na trvalkových záhonech nebo v bylinkových zahradách. Její růst je trochu neuspořádaný, proto se hodí spíše do přírodnějších partií zahrad.

Léčivé účinky,kuchyňské užití :!!! Používá se pouze pod lékařským dohledem !!! Sbírá se kvetoucí nať a plody, suší se na stinném místě nebo při umělém sušení za teplot do 50 °C. Droga snižuje hladinu cukru v krvi u diabetu II. typu, zvyšuje činnost mléčných žláz a působí močopudně.

Jako podpůrný prostředek se užívá  jestřabiny i při cukrovce. Protože však účinek jestřabiny je obvykle jen slabý,  užívá se jí více ve směsích.

Čerstvá štáva se sráží v mléčný latex, používá se při přípravě sýrů.Sušená bylina je používána na snížení horeček. Semena snižují hladinu cukru v krvi.

Poznámky a další využití : Bývala významnou pícninou, v Holandsku se přidávala dobytku v létě nať a v zimě kořen pro zvýšení dojivosti.

Dnes existuje řada odrůd - liší se barvou květů (purpurové, bílé, fialové, růžové, krémové) - ty se množí se dělením trsů na podzim. Je velmi medonosná!!!
 

Nový komentář

* (Povinné)

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení